FOTBAL: Dunărea a remizat acasă cu Tărlungeniul

7

Divizinara secundă FCM Dunărea a înregistrat un nou rezultat de egalitate pe teren propriu. După ce sâmbăta trecută au încheiat la egalitate 2-2 cu ACS Berceni, azi, Dunărea a remizat 1-1 cu Unirea Tărlungeni. Scorul a fost deschis de gălățeni în minutul 22, a fost mai mult un autogol. După un șut al lui Matei, potarul brașovenilor a respins într-un coechiper, iar mingea a intrat în poartă. În minutul 38, Dunărea a mai marcat un gol, dar anulat pe motiv de ofsaid. Brașovenii au egalat în minutul 55, prin intermediul unui penalty, transformat de fostul oțelar Robert Elek. Cele două echipa au terminat jocul în inferioritate numerică. În minutul 82, oaspeții au rămas în zece, iar în minutul 87, Panait a fost eliminat direct.
După egalul cu Unirea Tărlungeni, în clasamentul genreal, Dunărea ajunge la 11 puncte, din 16 jocuri, golaveraj 18-29. După rezultatele din etapa a XX-a, Dunărea a acumulat patru puncte în ierarhia la zi din play-out. Pe lângă punctul cu cei de la Tărlungeni, în contul dunărenilor se adaugă și cele trei din meciul cu Gloria Buzău. În etapa curentă, Gloria a terminat la egalitate 1-1 la Berceni, SC Bacău a învins la Suceava, iar echipa din Buzău a picat pe locurile de play-out. Astfel, în clasamentul la zi din play-out, Dunărea este pe locul șase (ultimul) cu șapte puncte, la egalitate de puncte cu cei de la CF Brăila.
Etapa viitoare, Dunărea va juca la Bacău, cu echipa pregătită de Viorel Tănase, Sport Club.