FOTBAL: Lieștiul a învins ”lanterna”

5
După șase etape de ”secetă” în care a câștigat un singur punct, Sporting Liești a obținut în etapa a XX-a, din Liga a III-a, primul succes din 2014. Nou promovata a trecut cu 2-0, la pauză 1-0, de ”lanterna roșie” Rapid Fetești. Golurile echipei gălățene au fost marcate de Petrea în minutul 32 și Bahnașu în minutul 60. Victoria cu Rapid Fetești a fost obținută la debtul pe banca tehnică a echipei gălățene a antrenorului Valentin Cramer.

Vasiliu-Petrea, Lovin, Dragoș Voicu, Scutaru, Bahnașu, Adamache, Daniel Voicu, Dorojoan, Stoica. Au mai jucat: Gîrleanu, Ancerenco, Robertino Stan, Anastasie. Antrenori: Valentin Cramer și Ionel Crihană.

Victoria cu Rapid Fetești se contabilizează în două clasamente. În clasamentul general Sporting Liești ajunge la 20 de puncte, golaveraj 25-44 și urcă pe locul nouă. În clasamentul play-out, acolo unde contează cel mai mult, Sporting Liești ajunge la 14 puncte, din 10 jocuri, patru victorii, două egaluri, patru înfrângeri, golaveraj 13-18. Cu cele 14 puncte Sporting Liești va aborda meciurile din play-out, pentru salvarea de la retorgradare. Etapa viitoare, penultima, echipa gălățeană va juca pe terenul celor de la FC Afumați, locul trei în clasamentul general.