FOTBAL: Prima victorie pentru FCM Dunărea!

7
Divizionara secundă FCM Dunărea a obținut prima victorie în actualul sezon al ligii secunde. La chiar primul meci oficial cu Costel Enache pe bancă, gălățenii au învins cu 2-1, la pauză 0-0, viceliderul seriei Unirea Slobozia.
Primul gol al meciului a fost marcat de gălățeni în minutul 66, de Marius Bâtfoi. Ialomoțenii au egalat în minutul 68, prin Emil Nanu, fostul jucător al FCM Dunărea. Golul victoriei a fost marcat pe final, în minutul 86 de Dragoș Sfrijan.

FCM Dunărea: Miron-Radu, Panait, Șomodean, Sorin Cucu, Vraciu, Asanache, Stelian Cucu, Gohoreanu, Neagu, Matei. Au mai jucat: Cenk Firat, Sfrijan.

Chiar dacă au câștigat azi cu viceliderul, victoria nu ajută prea mult echipa gălățeană. Unirea Slobozia va juca în play-off la finalul sezonului regulat, iar FCM Dunărea în play-out. Punctele se contabilizează doar în clasamentul general, acolo unde, gălățenii rămân pe ultimul loc cu șase puncte din 13 jocuri, golaveraj 13-25.
Victoria de azi este prima după aproape un an pentru gălățeni. Ultimul meci câștigat de FCM Dunărea a fost în etapa a XXVII-a, din sezonul tecut, 1-0 la CF Brăila. Meciul s-a disputat la 18 mai 2013. Etapa viitoare FCM Dunărea va juca tot pe teren propriu cu ACS Berceni, o altă echipă aflată în zona play-off.