FUTSAL: Petrișor Toniță titular la națională

14
foro: arhivă, fmf.md
În primul meci al ”dublei” amicale dintre România și Franța, ”tricolorii” s-au impus cu 4-1, la pauză 2-0. În poarta echipei naționale a României, a evoluat titular, în premieră, gălățeanul Petrișor Toniță, de la United. Toniță a fost pentru prima oară titular la un meci al echipei naționale de seniori. Tânărul portar gălățean a evoluat pe toată durata primei reprize, după care a lăsat locul în poartă fostului coleg de la United, Vlad Iancu. Pe finalul meciului, Toniță a intrat din nou în poartă pentru o lovitură de pedeapsă, apărată de gălățean. Pe respingerea de la lovitura de pedeapsă, francezii au recuperat și au marcat golul de onoare în poarta lui Petrișor Toniță.
La partida de la Călărași au asistat și David Asandei, antrenroul celor de la United și Toader Ștefu, președintele grupării gălățene. Miercuri, de la ora 18.00, la Călărași este programat meciul doi al ”dublei” amicale cu Franța.