HANDBAL: ”New Danubius” a învins Dunărea Giurgiu

6

Divizionara secundă HC Danubius a învins în etapa a XIX-a, pe teren propriu, 32-20, penultima clasată Dunărea Giurgiu. Gălățencele s-au desprins decisiv în câștigătoare chiar din prima repriză încheiată 13-7. Pentru ”New Danubius” au marcat: Cosmina Cozma 12 goluri, Maricica Trandafir nouă, Irina Diaconu șase, Andreea Baciu trei, Alina Croitoru și Mihaela Vițel câte unul.
Victoria cu Dunărea Giurgiu este a zecea pentru echipa gălățeană. În clasament Danubius se menține pe locul șase (din 12) cu 30 de puncte, golaveraj 509-466.
Pentru HC Danubius urmează o pauză destul de lungă, până sâmbătă 3 mai. La începutul lunii mai, liga secundă feminină se va relua pentru ultimele trei jocuri ale sezonului. După pauză, Danubius va mai juca trei meciuri. Două în deplasare, la Știința Bacău (3 mai) și Activ Plopeni (17 mai). Pe teren propriu HC Danubius va juca cu liderul Unirea Slobozia (10 mai).