HANDBAL: ”Studenții” au câștigat derby-ul pentru locul patru

8

Echipa de handbal de la CSU Galați a susținut duminică, la Ploiești, derby pentru locul patru în Divizia A. La capătul unui meci echilibrat, gălățenii s-au impus la limită, 30-29, chiar dacă la pauză gazdele au condus cu 17-15. Din echipa gălățeană s-au remarcat portarul Andronic și Frangulea, cel mai bun marcator, cu nouă reușite.
După victoria de la Ploiești, CSU Galați își consolidează locul patru. ”Studenții” ocupă poziția a patra cu 36 de puncte din 17 jocuri, golaveraj 515-429. Față de locul cinci, gălățenii au trei puncte avans, dar și un joc mai puțin.

Deși meciul de la Ploiești s-a jucat după o pauză de aproape o lună, în Divizia A urmează o nouă pauză, de o lună. Următorul meci este programat joi, 17 aprilie, pe teren propriu cu echipa de pe locul trei, Știința II Bacău. Gălățenii mai au de disputat meciul restant din prima etapă a returului (26 ianuarie), de la CSM Focșani.