HOCHEI: Radu Viorel, cel mai utilizat portar din LNH

96

La finalul sezonului regulat din Liga Națională, cel mai în vârstă portar este și cel mai utilizat. Fostul internațional Radu Viorel, potarul de la Dunărea, este liderul minutelor jucate în sezonul regulat, dintre portari. În cele 20 de meciuri în care a apărat poarta gălățenilor ”Vio” a adunat 980 de minute de gheață, cu 60 de minute mai mult față de stelistul Adrian Catrinoi.
Meciul de referință pentru Radu Viorel a fost victoria 3-0 a gălățenilor în fața celor de la Progym Gheorgheni, în turneul de la Cârța. În acel meci Radu Viorel a încheiat meciul fără gol primit, unul din cele două jocuri din tot sezonul regulat.

Al doilea portar de la Dunărea, Lucian Hangan, a jucat în nouă meciuri în sezonul regulat. Hangan a adunat un total de 291 de minute pe gheață, în poarta celor de la Dunărea. Tânărul portar al dunărenilor a fost titular într-un singur meci în sezonul regulat, victoria 10-2 cu Sportul de la Cârța. De referință pentru Lucian Hangan ar fi cele două reprize din victoria 6-0 cu Sportul, în care a încheit fără gol primit.