RUGBY: RCM Galați a pierdut în ultimul minut meciul de la Arad!

6
Rugby Club Municipal Galați a fost foarte aproape să obțină prima victorie în ediția 2014 a DNS. În etapa a III-a, gruparea gălățeană s-a deplasat la Arad, pentru jocul cu echipa locală CSU Aurel Vlaicu. Chiar dacă au fost în avantaj aproape pe tot parcursul jocului, la pauză 14-3 și până aproape de finalul meciului, gălățenii au pierdut jocul de la Arad, la limită 14-16. Gazdele au marcat punctele câștigătoare la ultima fază a jocului prin intermediul unui eseu.
Punctele gălățene au fost marcate de Gabriel Partenie, două transformări, Ilie Vald o încercare, și un eseu de penalizare. Gălățenii au mai avut câteva șase de a marca, trei lovituri de pedeapsă, însă nefructificate.

Chiar dacă au pierdut, gălățenii au câștigat primul punct din acest sezon al DNS, bonus defensiv. Pentru RCM Galați urmează o etapă de pauză, următorul meci este programat sâmbătă, 3 mai, de la ora 10.00, pe „Municipal” cu CS Năvodari.