VOLEI: Arcada a pierdut la mare luptă semifinala cu Baia Mare

8
Meciul doi din semifinalele play-off-ului pentru stabilirea locurilor cinci-opt, a fost pierdut la mare luptă de gălățenii de la Arcada, 1-3 cu Știința Explorări Baia Mare.
Primul set s-a încheiat 19-25. Meciul a fost început bine de gălățeni, au condus cu 6-3 și 8-7, la primul timp de odihnă tehnic. Pe finalul setului, oaspeții de la Baia Mare au revenit și s-au impus, chiar dacă echipa gălățeană a făcut ceva schimbări. Evoluția scorului: 2-1, 4-2, 6-3, 7-5, 8-7, 9-109, 13-16, 16-18, 16-21, 18-23, 19-23, 19-25.
Setul doi s-a încheiat în ”prelungiri” 27-29. Desfășurarea setului a fost dramatică, iar în final, Explorări Baia Mare s-a impus cu multă șansă. Pe parcursul parțialului, cele două echipe și-au împărțit momentele de superioritate. Arcada a început mai bine și a condus cu 5-3. Baia Mare a revenit, a egalat la cinci, apoi s-a distanțat la 8-5. Gălățenii au revenit și au egalat la 12. La al doilea timp de odihnă, echipa din Baia Mare a intrat cu un avantaj minim de doar un punct 16-15.  Gazdele au echilibrat din nou tabela au egalat la 17, apoi Paul Crăciun a dus echipa în avantaj 18-17. Finalul setului s-a jucat cu cele două echipe alternând la conducere. Baia Mare a condus cu 24-23, gălățenii au egalat, apoi prin intermediul lui Cerșemba au trecut ăn avantaj 26-25. Până în final s-au mai înregistrat un moment de egalitate 27-27. Explorări Baia Mare a câștigat un punct important pentru 27-28. Setul a fost închis cu un punct norocos al oaspeților, direct din serviciu mingea atinge fileul și cade în terenul gălățenilor.
Setul trei s-a încheiat 25-23, pentru Arcada. Baia Mare a început mai bine setul, au condus cu 3-1, 6-3, 9-5, 11-8, 12-9, 16-10, gălățenii au făcut câteva schimbări în echipă Râpeanu în locul lui Martin și Dragomir cu Romanescu, au egalat în finalul setului 20-20, 22-22, apoi s-au desprins în câștigători.
Setul patru a fost început cu entuziasm de gălățeni, care păreau că au forța să împingă meciul în tie-berak. Au condus în mai multe rânduri 5-3, 10-8, însă greșelile la serviciu, trei servicii greșite de Crăciun, Dragomir și Cerșemba, le-a ușurat misiunea celor de la Baia Mare, care s-au impus 25-16.
Arcada: Liviu Râpeanu-Alexandru Cerșemba, Paul Crăciun, Ștefan Romanescu, Marian Apostu, Liviu Cristudor, Marius Pârvu și Doru Ghimeș-jucători libero. Au mai jucat: Daniel Martin, Sorin Dragomir, Sebastian Palfi.
După înfrângerea din meciul doi cu Explorări Baia Mare, 0-2 la general, Arcada va juca în finala pentru stabilirea locurilor șapte-opt, cu Phoenix Șimleu Silvaniei.