FOTBAL: Dunărea a învins la scor ”lanterna”

16
Scăpată de grijile retrogradării, Dunărea continuat parcursul bun de la instalarea lui Damian Băncilă pe banca tehnică. În ultimul lor meci de acasă din acest sezon, gălățenii au învins cu 4-1, la pauză 2-0, ultima clasată Farul Constanța. Pentru Dunărea au marcat, Neagu în minutul 19, Bâtfoi, în minutele 32 și 35, Sfrijan în minutul 78. Oaspeții au înscris golul de onoare în minutul 53, la scorul 3-0 pentru Dunărea.
După victoria cu Farul Constanța, Dunărea ajunge la 26 de puncte, golaveraj 22-19, șapte victorii, cinci remize, șapte înfrângeri. În ultima etapă a turneul play-out și a sezonului, Dunărea va juca sâmbătă, 7 iunie, de la ora 11.00, la Buzău cu Gloria lui Ion Viorel.
Victoria cu Farul este a treia consecutivă pentru Dunărea cu Damian Băncilă, in rolul de antrenor principal. Celelalte două victorii au fost:  2-1, la Brăila și 1-0 pe teren propriu cu Unirea Tărlungeni.