FOTBAL: Oțelul II a învins Callatis și a redevenit lider

3

În etapa a VIII-a, din turneul play-out, pentru evitarea retrogradării, satelitul de la Oțelul a jucat ultimul meci din deplasare din acest sezon. Gălățenii au jucat pe Litoral, cu Callatis Mangalia, echipă care în paly-out a câștigat un singur joc. Așa cum era de anticipat Oțelul, fără înfrângere în play-out, a învins Callatis cu 3-1. Scorul a fost deschis de gazde în minutul șapte, însă până la pauză ”oțelarii” au egalat și au trecut în avantaj prin golurile marcate de Constantinescu, minutul 41 și Stanciu, minutul 45. Scorul final a fost stabilit de internaționalul Alexandru Tudorie, în minutul 82.

După victoria de la Callatis, Oțelul II a acumulat 29 de puncte și a revenit în fotoliul de lider al play-out-ului, locul șapte în clasamentul general, poziție pe care Oțelul a terminat sezonul regulat. Până la finalul sezonului Oțelul mai are de disputat un meci, vineri, 30 mai, de la ora 18.00, gălățenii vor juca cu Conpet Cireșu, cu o victorie Oțelul își poate asigirua primul loc înaintea ultimei etape în care vor sta.