FOTBAL: Sporting Liești și Oțelul II au remizat în derby-ul județean

2
Ultima confruntare stagională între cele două echipe gălățene din Liga a III-a, s-a încheiat la egalitate 1-1, la pauză 1-1, rezultat fără precedent între cele două echipe în acest sezon. Oțelul II a deschis scorul în minutul 14, prin Constantinescu, iar Sporting Liești a egalat în minutul 32, prin Ștefan Adamache, din lovitură de la 11 metri.
În finalul meciului cei de la Sporting Liești au trăit periculos. Portarul titular Alex Vasiliu, a fost accidentat, lovit la cap de Bocar Djumo, deși portarul grupării din Liești nu dădea semne de revenire, a continuat în poartă și a terminat jocul cu bine. Dacă nu ar fi continuat Vasiliu, rezerva de portar la Sporting Liești este Ionel Crihană, acesta fiind și antrenorul secund al echipei.
Sporting Liești: Vasiliu-Petrea, Nastea, Scutaru, Petcu-Daniel Voicu, Adamache, Bahnașu, Lovin-Gârleanu, Anastase. Au mai jucat: Dragoș Voicu, Pavel, Dorojan, Stoica. Antrenori: Valentin Cramer și Ionel Crihană.
După remiza de pe ”Liești Arena”, Oțelul II a ajuns la 25 de puncte și a urcat pe primul loc în play-out, iar Sporting Liești a ajuns la 21 de puncte. În celălalt meci al etapei din play-out, Rapid Fetești a pierdut 2-3, pe teren propriu cu Conpet Cireșu.