FOTBAL: Sporting Liești a terminat turul en-fanfare

5
În ultima etapă din turul play-out-ului Ligii a III-a, Sporting Liești a obținut o victorie categorică, 3-1 cu brăilenii de la Conpet Cireșu. Jocul cu echipa originară din județul Brăila, nu le-a ridicat prea mari probleme gălățenilor, aceștia și-au acontat punctele aferente victorie, din prima repriză, când la pauză au condus cu 1-0, apoi s-au desprins până la 3-0, pentru ca în prelungirile jocului cei de la Cireșu să înscrie pentru 3-1. Cele trei goluri ale echipei gălățene au fost marcate de: Anastase, în minutul 35, Pavel, în minutul 67 și Bahnașu, în minutul 80.
Valentin Cramer și Ionel Crihană au trimis în teren echipa: Alex Vasiliu-Florin Petcu, Andrei Petrea, Laurențiu Nastea, Ștefan Scutaru-Daniel Pavel, Cristian Bahnașu, Ștefan Adamace, Daniel Voicu-Adrian Anastase, Daniel Lovin. Au mai jucat: Dragoș Vociu și Valentin Dorojan.
După victoria cu Conpet Cireșu, Sporting Liești ajunge la cota 20 de puncte în seria a II-a, din Liga a III-a, dar se menține pe locul patru, zece în clasamentul general. În celalalt meci al zilei din play-out, Rapid Fetești a învins Callatis Mangalia cu 3-0!. Etapa viitoare sâmbătă, 17 mai, de la ora 18.00, pe ”Liești Arena”, gălățenii vor juca primul meci din turul play-out-ului cu Oțelul II.