HANDBAL: ”New Danubius” a pierdut la Bacău, în Divizia A feminină

3
”New Danubius” a pierdut categoric sâmbătă, la prânz jocul de la Bacău cu Știința. Gălățencele au început dezastruos, ratând 3 aruncări de la 7 metri în primele 9 minute, iar băcăuanele au profitat și au condus cu 5-0 și 6-1. De notat faptul că primele 6 goluri ale gazdelor au fost înscrise de tot atâtea jucătoare. Pe fondul unor greșeli comise de gazde, HC Danubius a dominat finalul primei reprize, încheiată la o diferență rezonabilă.

Repriza a doua a început cu un parțial de 4-0 pentru Știința în primele 6 minute, după care, pe fondul evoluțiilor excelente ale portarilor băcăuani, scorul a luat proporții de nebănuit în primele 30 de minute. Jocul de la Bacău a fost abordat de echipa gălățeană fără antrenor, Vali Costea a fost la Turneul Semifinal al junioarelor III, cu ACS Dream Stars și fără junioarele I de la CSȘ Galați, jucătoare care au susținut meciurile de la Tuneul Final.

Evoluția scorului: 3-0 (5), 6-2 (10), 8-5 (15), 13-7 (20), 15-10 (25), 16-13 (pauză), 19-13 (35), 23-14 (40), 27-16 (45), 31-16 (50), 35-18 (55), 37-21 (final).

HC Danubius: Bobeică 18 intervenții-Trandafir 6 goluri, Cozma 4 goluri, Budescu 3 goluri, Crăiță 3 goluri, Bașa 2 goluri, Bulancea 2 goluri, Baciu 1 gol. Au mai evoluat: Goldic, Vițel, Diaconu, Croitoru. Pe bancă în locul antrenorului a stat președintele Dan Pantea
Cu două etape înainte de finalul sezonului HC Danubius, este pe locul șase în clasament cu 30 de puncte, din 20 de jocuri. Etapa viitoare, Danubius va juca pe teren propriu cu liderul, Unirea Slobozia.