RUGBY: Mix nefuncțional. O nouă înfrângere pe teren propriu pentru RCM Galați

5
Chiar dacă sezonul curent al Diviziei Naționale de Seniori este abordat de RCM Galați cu o serie de jucători proveniți de la Stejarul Buzău, sau CSM București, ”mix-ul” este în continuare nefuncțional. Nici în etapa a V-a, echipa gălățeană nu a reușit să obțină prima victorie. RCM Galați a pierdut 10-21, pe teren propriu cu revelația CS Năvodari.
Prima parte s-a încheiat 3-13. A fost o repriză echilibrată, momentele de dominare au fost împărțite de cele două echipe. Repriza a fost mai mult un duel al uverturilor, cei doi jucători cu numărul zece, s-au duelat de la distanță în lovituri de pedeapsă. Cu o singură excepție, eseul marcat de Năvodari, cele două terenuri de țintă nu au fost puse în preicol.
Filmul primei părți:
Minutul 8-lovitură de pedeapsă RCM Galați. Mădălin Caloianu a marcat din lovitură de pedeapsă din margninea terenului, de la aproximativ 15 metri de buturile adverse și a deschis scorul
Minutul 10-lovitură de pedeapsă CS Năvodari, neransformată, de la aproape 20 de metri, ușor în lateralul burilor gălățene
Minutul 12-lovitură de pedeapsă CS Năvodari, din poziție mai grea față de prima lovitură, uvertura celor de la Năvodari a ransformat și a egalat 3-3
Minutul 16-lovitură de pedeapsă RCM Galați, poziție bună, ușor în lateralulul ”bețelor”, de la aproape 15 metri, Mădălin Caloianu ratează
Minutul 24-lovitură de pedeapsă CS Năvodari, de la aproape 30 de metri în lateral, netransformată
Minutul 33-lovitură de pedeapsă CS Năvodari, cu aproximativ zece metri mai aproape de buturi, tot în lateral, lovitură transformată, 3-6
Minutul 36-CS Năvodari a marcat primul eseu al jocului, încercare transformată, 3-13, acesta fiind și scorul pauzei.
Minutul 40-RCM Galați s-a apropiat de terenul de țintă advers până la aproape zece metri, au obținut o margine, dar marginea a fost strâmbă, iar arbitrul a fluierat finalul primei părți.
Gălățenii au marcat primii și în partea a doua, eseu, au mai avut câteva oportunități de a înscrie eseuri, dar nefructificate. În repriza a doua RCM Galați nu a mai beneficiat de nicio lovitură de pedepsă în preajma buturilor. Tot în partea a doua cele două echipe au avut câte un eliminat, de la RCM Galați cel sancționat cu cartonaș galben a fost Cosmin Tihan.
Filmul părții secunde:
Eseu RCM Galați, după o serie de încercări nereușite, gălățenii au marcat primul eseu de ”acasă” din DNS 2014, prin Costel Manolache. Încercarea a fost transformtă de Garbiel Partenie, 10-13, din poziție dificilă, în lateral de aproape 40 de metri.
Lovitură de pedeapsă CS Năvodari, deși se aflau în apropierea buturilor gălățene, poziție bună de a marcatm căpitanul de la Năvodari, hotărăște să joace la mână lovitura de pedeapsă. Decizia căpitanului a fost contestată vehement de chiar antrenorul echipei, care cerea să trimită la ”bețe”, lovitura de pedeapsă
Eseu CS Năvodari, încercarea nu a  fost transformată, 10-18
Catonaș galben CS Năvodari, cu șapte minute înainte de final
Gălățenii au patruns în terenul de țintă, forțează eseul dar irosesc șansa bună de marca
Meciul  a fost încheiat de o lovitură de pedeapsă transformată de cei de la CS Năvodari, 10-21.