FOTBAL: Damian Băncilă: ”Jucătorii vor pleca în vacanță cu buzunarele goale”

4
După meciul din ultima etapă de la Buzău, antrenorul FCM Dunărea, Damian Băncilă, a intrat în direct la Lider Sportiv, de la Pro FM-Lider FM și a vorbit despre meciul cu Gloria, situația financiară a clubului și nu numai.

Damian Băncilă: ”Echipa nu a mai reu;it jocurile bune cu Brăila au Tărlungeni. Jucătorii nu au reușit să se mobilizeze știind că nu s eva mai retrograda, nu au reușit să treacă de trăirile interioare, motivația factorului finnciar cred că i-a cam doborât, toate aceste lucruri au dus la înfrângere. Datorită jucătorilor au apărut cele trei victorii, în vestiar ne-am propus ca în final să trecem peste toate nerealizările, au eușit, în schimb în acestă săptămână nu am mai fost la capacitate maximă, să avem stabilitatea optimă să fim performeri. Jocul cu Gloria Buzău l-am pregătit foarte bine, în prima repriză ne-am apărat în treimea de mijloc si să ieșim pe contraatac. Din păcate am primit gol pe o nesincronizare, al doilea gol pe final de repriză tot după o nesincronizare a portarului cu apărătorul central, arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri și la pauză am intrat cu 0-2. În repriza a doua am avut mai multă consistență în joc, iar în minutul 72 am marcat. Important era să rămânem neînvinși, adversarii și-au dorit mai mult victoria. Poate altele erau datele dacă jucam acasă, cu spectatorii, acei puțni alături de noi. Din punctul meu de vedere nu pot decât să mulțumesc conducerii clubului că mi-au acordat șansa de a antrena în Liga a II-a, în aceste ultime etape. Felicit jucătorii că au făcut ce trebuiau să facă, este o întârziere cam mare la bani, jucătorii au muncit, dar vor pleca în vacanță cu buzunarele goale. Din sezonul viitor sper să se rezolve situația financiară a echipei, conducerea se preocupă pentru rezolvarea problemelor financiare de la echipă. Eu mai am contract cu Dunărea până la 30 iunie, nu știu ce va fi în sezonul viitor, mi-aș dori să continui la Dunărea, depinde de obiective, important este să avem un buget, un lot de jucători, în Galați avem jucători de perspectivă”.