FOTBAL: Finala cupei se joacă la Ivești

17
După câștigarea titlului în Liga a IV-a și a barajului de promovare în Liga a III-a, de câtre Metalosport, în fotbalul județean din Galați, mai este o necunoscută, câștigătoarea fazei județene a Cupei României. Ultimul act al competiției organizate de AJF Galați, se va disputa între campioana din Liga a IV-a, Metalosport și vicecampioana, Gloria Ivești. Meciul a fost programat să se desfășoare sâmbătă, 28 iunie, de la ora 17.00, 11.00, pe stadionul „Nicu Nour” din Ivești.
Echipa care va câștiga faza județeană a Cupei României, va reprezenta județul Galați în primul tur național al cupei. Sezonul trecut faza județeană a cupei a fost câștigată de Sporting Liești. În finală Sporting a învins cu 4-1, la pauză 1-1. Quantum Club Galați. Finala s-a disputat pe stadionul „Muncitorul” din Ghidigeni.