FOTBAL: Metalosport și Gloria Ivești s-au calificat în finala cupei

6
În faza județeană a Cupei României s-au disputat la mijlocul săptămânii meciurile din semifinale. Cele două jocuri din penultimul act al competiției KO s-au terminat cu rezultatele scontate însă nu fără emoții. Campioana din Liga a IV-a, Metalosport s-a impus cu 5-2, după loviturile de departajare, la Băleni, în meciul cu Avântul Valea Mărului. La finalul primelor 90 de minute scorul a fost egal 2-2, după ce Avântul Valea Mărului a condus cu 1-0 și 2-1, cel din urmă fiind și scorul primei reprze. Cele două reprize de prelungiri s-au terminat fără goluri marcate iar la loviturile de departajare Metalosport a învins cu 3-0. Cealaltă semifinală s-a disputat la Galați pe stadionul „Siderurgistul”, iar Gloria Ivești a învins cu 5-0 Viitorul Costache Negri.
Finala fazei județene a cupei se va disputa  între campioana din Liga a IV-a, Metalosport și vicecampioana Gloria Ivești.