FOTBAL: Petroul Schela și Foresta Șendreni, se opresc în sferturile cupei

7

În Cupa României, faza județeană Galați, se cunosc echipele din ”careul de ași”. Duminică, de la ora 11.00, pe patru arene din județ s-au disputat meciurile din sferturile competiției KO. Cele două echipe cu statut de Liga a V-a, Petroul Schela și Foresta Șendreni, au părăsit competiția după ce au fost învinse greu de echipe din partea superioară din Liga a IV-a. Cel mai mult au avut de lucru campionii de la Metalosport. Semi-finalista ediției precedente a avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare, în jocul cu Foresta Șendreni (Liga a V-a), pentru a face pasul în semifinale. Petrolul Schela a părăsit cupă după ce în precedentele două tururi a eliminat două echipe din Liga a IV-a. Petrolul a pierdut cu Viitorul Costache Negri, la scorul 2-2, caștigătoarea seriei I din Liga a V-a, a ratat  o lovitură de pedepasă.

Rezultatele complete:
Petrolul Schela-Viitorul Costache Negri 2-3
Foresta Șendreni-Metalosport 3-4, după loviturile de departajare, 1-1 după primele 90 de minute, 1-1 după prelungiri
Avântul Valea Mărului-Victoria Independența 11-5 după prelungiri, 5-5 la finalul celor 90 de minute
Muncitorul Ghidigeni-Gloria Ivești 2-3.
În semifinalele Cupei României, faza județeană Galați, s-au calificat: Metalosport, Gloria Ivești, Avântul Valea Mărului și Viitorul Costache Negri.