TENIS: Elena Bogdan a câștigat ”Trofeul Municipiului Galați”

5
Duminică la prânz s-a disputat ultimul act al turneului internațional Futures, ”Trofeul Municipiului Galați”. În finală s-au întâlnit, Elena Bogdan, locul 639 WTA, favorita numărul cinci la începutul turneului și Oana Georgeta Simion, 1187 WTA. Pâna în finală cele două jucătoare s-au remarcat cu victoriile obținute în fața principalelor favorite. În turul I, Oana Georgeta Simion, a învins în două seturi 7-6, 6-3, principala favorită a turenului Cristina Dinu. De partea cealaltă, Elena Bogdan, a trecut în semifinale de favorita numărul doi, gălățeanca Patricia Maria Țig 6-3, 7-5.
Finala s-a disputat pe parcursul a două seturi și a fost câștigată de Elena Bogdan. Primul set a fost câștigat cu 6-3, după ce la un moment dat socrul a fost 3-3. În setul doi, Elena Bogdan s-a impus cu 6-1. La scorul 4-1, meciul a fost întrerupt câteva minute din cauza unei accidentări a Oanei Simion. De remarcat că în ultimul game, Oana Georgeta Simion a salvat două mingi de meci. Pentru victoria de la ”Trofeul Municipiului Galați”, Elena Bogdan a câștigat 12 puncte și 1568 de dolari.