HOCHEI: Otto Onodi, primul meci fără gol primit la Dunărea

9
Aflat la primul meci ca titular între buturile Dunării, în victoria 16-0 cu Progym Gheorgheni din Cupă, portarul Otto Onodi a reușit un prim meci fără gol primit pentru echipa gălățeană. Chiar dacă pentru Progym au evoluat Vitaly Kyrychencko sau Adam Vylicil, tânărul Otto Onodi a reusșit să ”închidă poarta” în fața atacanților harghiteni.
Otto Onodi, 20 de ani, a fost transferat de Dunărea în această vară de la Hochei Sport Club Miercurea Ciuc, sub formă de împrumut. În meciurile oficilae, Otto a debutat la Dunărea în repriza a doua a jocului din Cupă cu HSC Miercurea Ciuc.
Altfel, ultimul meci în care Dunărea a încheiat cele 60 de minute fără să primească gol a fost în turneul șase de sezonul trecut al LNH, 16 februarie, când Dunărea a învins, 6-0, pe Sportul Studențesc. În acel joc ”îngerii păzitori” ai buturilor au fost Radu Viorel, în prima repriză, și Lucian Hangan în celelalte două.