BASCHET: Phoenix a învins CSM Satu Mare în partea a doua

2

Primul meci de pe teren propriu din noua ediție a LNBF a fost câștigat de echipa de fete a clubului Phoenix 80-49 (16-16, 14-13, 26-5, 24-15) CSM Satu Mare. Victoria a fost conturată în partea a doua, după ce la pauza mare Phoenix conducea 30-29. În sferturile trei și patru Phoneix a marcat 50 de puncte iar echipa oaspete a reușit să mai marcheze doar 20 de puncte.
Cea mai bună marcatoare a jocului a fost americanca de la Phoenix, Chelsey Lee cu 23 de puncte. celelate marcatore de la Phoenix au fost: Gabriela Cursaru 13 puncte, Ivory James 12 puncte, Trudy Armstead 11 puncte, Beatrcie Alaiba nouă puncte, Nicole Hamilton șase puncte, Gabriela Necula patru puncte, Romina Filip două puncte.
După primele două etape din LNBF, Phoenxi a acumulat trei puncte, o victorie, o înfrângere. Pentru Phoenix urmează  o săptămână cu două meciuri. Primul se va juca miercuri, 8 octombrie, la București cu Rapid, iar al doilea pe teren propriu, sâmbătă, 11 octombrie, cu Nova Vita Târgu Mureș.