BASCHET: Phoenix a pierdut derby-ul cu ACS Sfântu Gheorghe

3

Echipa de LNBF a clubului Phoenix a început săptămâna derby-urilor cu o înfrângere. În etapa a VI-a din prima ligă feminină Phoenix a pierdut 52-77, pe teren propriu cu ACS Sfântu Gheorghe. Primul sfert a fost câștigat de oaspete 19-15. În al doilea parțial Phoenix a echilibrat balanța, a câștigat sferul 17-13, astfel că la pauza mare s-a intrat la egalitate 32-32. În sferturile trei și patru Phoenix a mai marcat 20 de puncte, 13 în sfertul trei și doar șapte in al patrulea, în timp ce echipa din Sfântu Gheorghe a marcat 45 de puncte prin care și-a asigurat victoria (13-22, 7-23).
Cea mai bună marcatoare pentru Phoenix a fost Chelsey Lee cu 14 puncte. Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Nicole Hamilton 10 puncte, Gabriela Cursaru și Ivory James câte nouă puncte, Trudy Armsted și Romina Filip câte cinci puncte.
Înfrângerea cu ACS Sfântu Gheorghe este prima după o serie de patru victorii consecutive pentru Phoenix. În clasament, după șase jocuri Phoenix este pe locul opt cu zece puncte. Pentru Phoenix urmează un nou meci pe teren propriu sâmbătă, 25 octombrie, de la ora 19:00, cu Olimpia Brașov.