BASCHET: Victorie importantă pentru Phoenix

3

În etapa a VII-a din LNBF, senioarele de la Phoenix au obținut o victorie importantă, 70-66, pe teren propriu cu uan dintre adversarele la un loc în play-off, CSU Olimpia Brașov. După un prim sfert câștigat de oaspete 18-15, Phoenix a revenit iar la pauza mare a intrat în avantaj de două puncte 38-36, după un al doilea sfert adjudecat 23-18. Sfertul trei s-a încheiat 17-16 pentru Phoenix, 55-52 la general, după un parțial cu mai multe răsturnări de scor. Phoenix și-a asiguratvictoria în ultimele cinci minte din ultimul sfert, încheiat 17-16 pentru gălățence. Cu 4:50 minute înainte de final Olimpia Brașov conducea cu 57-60. Din acel moment americancele de la Phoenix, Trudy Armsted, Ivory James și Nicole Hamilton au ”apăsat pedala accelearției” și au marcat 13 puncte decisive în victoria echipei.
Cele mai multe puncte în jocul cu Olimpia Brașov au fost marcate de Nicole hamilton și Ivory James câte 19. Celelalte puncte pentru Phoenix au fost marcate de: Trudy Armsted și Chelsea Lee câte zece, Romina Filip trei și Gabriela Necula două.
Prin victoria cu CSU Olimpia Brașov, Phonix ajunge la 12 puncte din șapte jocuri și se menține în plutonul fruntaș din LNBF, locurile 3-5. Etapa viitoare, Phoenix va juca la Cluj Napoca cu Universitatea, locul nouă.