HANDBAL: United a câștigat turneul „Handbaliști pentru viitor”

10
La finele săptămânii trecute, 7-9 noiembrie, Federația Română de Handbal a organizat la Bacău, turneul „Handbaliști pentru viitor”, competiție la care au fost invitate cele mai bune șase echipe din România la fete și băieți, sportivi născuți în anii 2003-2004. Galațiul a fost reprezentat la competiția de la Bacău de secția de handbal a Clubului Sportiv United, iar jucătoarele pregătite de Sanda Aasndei au câștigat competiția de la Bacău.
În grupă United a obținut două victorii din două jocuri, 22-14 cu CSM Ploiești și 20-19 cu HCM Torok Râmnicu Vâlcea, campioana categoriei respective de vârstă. În semifinale au învins Rulmentul Brașov, 23-22, după aruncări de la șapte metri, iar finala a fost câștigată de United 20-16 cu Olimpic Târgu Mureș, vicecampioanele categoriei de vârstă.
Lotul cu care United a câștigat competiția de la Bacău: Alessia Asandei, Alexandra Gurău, Flavia Călina, Dorina Pîrvu, Roberta Arsene, Liliana Ticea, Martina De Santis, Miruna Chiriluţă, Miruna Codreanu, Rebeca Lăcătuş, Sorana Chiriac, Marina Aron, Andreea Bujoreanu, Adina Pricochel, Diana Crăciun, Nicoleta Leu, Denisa Iorga.