HOCHEI: Dunărea a învins Sportul în ultimul meci al sezonului regulat din LNH

7

După victoria 24-1 din primul meci al ”dublei” care închide sezonul regulat al Ligii Naționale de Hochei, Dunărea a învins Sportul și în al doilea meci. Duminică gălățenii s-au impus la doar patru goluri diferență 9-4, în fața ”studenților”.
La finalul primei părți scorul a fost 4-2 pentru Dunărea. Sportul a deschis scorul în minutul 2, prin Daniel Tănase, iar timp de 12 minute tabela a rămas neschimbată. Dunărea a egalat abia în minutul 14 prin Mihai Horghidan. Apoi, în același minut Ladisalv Rytnauer a trecut Dunărea în avantaj. Adam Rasner a marcat pentru desprinderea gazdelor dar Daniel Tănase a readus Sportul în joc. Repriza s-a încheiat cu un gol marcat de Adrian Irimia
Repriza a doua a fost câștigată de gălățeni 3-0 prin golurile marcate de: Anton Cristian Popa, Paul Burada și Levente Lorincz. În ultima treime Sportul s-a impus 3-2. Pentru gălățeni au marcat Adrian Irimia și Bogdan Neagoș
Dunărea încheie sezonul regulat al LNH pe locul patru cu 12 puncte, patru victorii, șase înfrângeri, 67 de goluri marcate-60 încasate. Pentru echipa gălățeană urmează barajul pentru semifinale, chiar dacă cele patru echipe care vor juca în play-off sunt deja cunoscute.