HOCHEI: Dunărea a pierdut cu Steaua

5

Cel de al treilea meci consecutiv pe teren propriu cu una din forțele LNH a fost pierdut de Dunărea 4-11, cu Steaua Rangers București. Primele două reprize au fost câștigate de Steaua la trei lungimi diferență, în prima repriză ”militarii” s-au impus cu 3-0 iar în a doua 5-2. Pentru Dunărea cele două goluri au fost marcate de Anton Cristian Popa din pasa lui Csata Levente Szekely (la scorul 0-5) și Attila Balint ajutat de Attila Goga (la scorul 1-7). Ultima treime s-a încheiat tot cu victoria oaspeților însă la limită 3-2. Pentru Dunărea a marcat slovacul Adrian Palak o ”dublă” ajutat de Ladyslav Rytnauer și Szabolcs Szocs, la scorul 9-2.
Înfrângerea cu Steaua este a șasea pentru Dunărea în acest sezon, iar în clasament Dunărea este pe locul patru, cu șase puncte, din opt jocuri, 34 goluri marcate-54 încasate.
Pentru Dunărea urmează două meciuri consecutive pe teren propriu cu Sportul studențesc, 29-30 noiembrie, ambele la Galați, Patinoarul „Dunărea”.