BASCHET: Phoenix U a pierdut ultimul meci al anului

2

După patru victorii consecutive, în care a învins echipe precum CSU Alba Iulia sau BT Alexandria, echipa de LNBF a clubului Phoenix U a pierdut ultimul joc din 2014. Într-un joc din etapa a XVI-a din LNBF, Phoenix U a pierdut 80-86 pe terenul celor de la CSM Satu Mare. Primul stfert a fost câștigat de CSM Satu Mare 25-12. Sfertul secund a fost adjudecat de Phoenix U la limită 21-10, iar la pauza mare echipa din Satu Mare a intrat în avantaj 45-33. Gazdele și-au adjudecat și sfertul trei, 20-14, iar Phoenix U a revenit pe final, a câștigat ultimul sfert 33-21, însă insuficient pentru a împinge meciul în prelungiri.
Cea mai bună marcatoare pentru Phoenix U a fost Chelsey Lee cu 32 de puncte. Celelalte marcatoare au fost: Ivory James 14, Trudy Armsted 11, Gabriela Cursaru 9, Romina Filip și Sakelle Daniels câte 6, Beatrice Alaiba 2. După 16 jocuri din LNBF Phoenix U a acumulat 26 de puncte și a urcat pe locul trei, dar cu mai mlute meciuri disputate decât urmăritoarele.