BASCHET: Victorie mare pentru Phoenix U. Fetele au învins liderul LNBF

10
După victoria cu BT Alexandria, echipa de fete a clubului Phoenix U a reușit un nou rezultat de prestigiu în LNBF. În etapa XIV-a, prima din retur, echipa gălățeană a învins 78-74, liderul la zi din LNBF, cât și liderul grupei A din Liga Europei Centrale, CSU Alba Iulia.
Primul sfert a fost câștigat de Phoenix U 20-14. La pauză Phoenix U a intrat cu un avantaj de un punct, 34-33, asta după ce parțialul a fost adjudecat de liderul la zi din LNBF 18-14. Sfertul trei s-a încheiat 21-15 pentru Phoenix U, iar în sfertul patru oaspetele s-au impus la trei puncte, 26-23, insuficient pentru a se impune în fața gălățencelor.
Cea mai bună marcatoare a jocului a fost americanca de la Phoenix U, Chelsey Lee, cu 34 de puncte. Celelalte realizatoare de la Phoenix U au fost: Gabriela Cursaru 13 puncte, Trudy Armsted 12 puncte, Ivory James 8 puncte, Sakele Daniels 5 puncte,  Romian Filip 4 puncte, Adelina Ștefan 2 puncte.
Victoria cu liderul este a noua în acest sezon pentru Phoenix U, iar în clasamentul la zi după 14 jocuri, echipa gălățeană este pe locul șapte cu 23 de puncte, la doar un punct de locurile 1-6. În ultimul meci al anului Phoenix U va întâlni Rapid București, marți, 9 decembrie, de la ora 13.30.