HOCHEI: Cinci din cinci cu Progym

7
Meciurile din actualul sezon cu Progym Gheorgheni încep să semene cu cele în care Dunărea întâlnește Sportul Studențesc, jocuri în care câștigătorul este dinainte cunoscut. După 16-0, 12-3, 8-7 și 5-1, în a cincea confruntare stagională cu echipa harghiteană, Dunărea a învins Progym, astăzi cu 9-3.
Prima parte s-a încheiat 3-2 pentru Dunărea. A fost singura repriză în care harghitenii au pus probleme mixturii româno-ucrainiano-slovacă de la Dunărea. Scorul a fost deschis în minutul nouă de Dunărea prin golul marcat de Szabolcs Szocs, scăpat spre poarta adversă după ce a fost lansat de pasa lui Attila Goga. Harghitenii au ripostat rapid și au revenit în meci prin două goluri marcate în interval de puțin peste un minut de ucrainianul de la Progym, Vitaly Kyrychenko. Avantajul oaspeților nu a rezistat prea mult, la câteva zeci de secunde Vitali Donika ajutat de Adrian Palak și Konstantin Ryabenko a egalat. Scorul pauzei a fost stabilit cu patru minute înainte de finalul reprizei de Cătălin Geru ajutat de Roman Shcherbatiuk și Adrian Irimia
În partea a doua Dunărea s-a impus 2-0. Repriza a debutat cu un moment de superioritate numerică pentru Dunărea, însă fără prea multe acțiuni ofensive la poarta harghitenilor. Cei de la Progym au avut câteva atacuri însă Onodi Otto a intervenit prompt de fiecare dată. În minutul 7 al părții secunde Attila Goga a fost eliminat, gălățenii au trecut cu bine peste inferioritate mai mult ucrainenii Donika și Nimenko au plecat pe contraatac, dar fără rezultat. Gălățenii s-au distanțat în minutul 13 prinn golu marcat de Szabolcs Szocs, plecat de undeva din preajma liniei albastre după o pasă trimisă de Attila Goga. După alte cîteva minute de dominare gălățeană, Adrian Palak a marcat din pasa lui Vitali Donika

Repriza a treia, încheiată 4-1, a debutat cu un gol marcat de Dunărea în secunda opt. Imediat după angajamentul de la centrul terenului Dimitry Nimenko trimite pucul în fața porții harghitene, portarul iesie în intâmpinarea lui Adrian Palak îl busculează însă slovacul trimite pucul în poartă. Vitali Donika ajutat de  Adrian Palak și Dimitry Nimenko au majorat diferența în minutul trei. În partea a treia Dunărea a marcat chiar și în inferioritate numerică, Levente Lorincz a interceptat pucul în preajma liniei albastre în timp ce Progym pregătea un atac la poarta gălățeană. Ultimul gol al meciului a fost marcat de  Vitali Donika. În partea a treia în lipsa resurselor hocheistice cei de la Progym au trecut la lovituri. Cel mai vehement a fost Attila Tanko iar victima preferată a harghitenilor a fost Adrian Palak.
Dunărea: Onodi Otto, Radu Viorel-portari.
Linia I: Konstantin Ryabenko, Roman Shcherbatiuk, Dimitry Nimenko, Vitali Donika, Adrian Palak;
Linia a II-a: Mircea Necula, Attila Goga, Szabolcs Szocs, Attila Balint, Levente Lorincz;
Linia a III-a: Felician Secuianu, Alexandru Munteanu, Cătălin Geru, Adrian Irimia, Anton Popa;
Linia a IV-a: Mihai Horghidan, Alin Rusu, Paul Burada, Bogdan Neagoș, Valentin Vlase.

Antrenor: Teodor Mocanu.