HOCHEI: Dunărea părăsește Cupa după prelungiri!

8

După ce ieri au fost egali timp de două reprize cu campioana Corona Brașov, în al doilea meci din Cupă, hocehiștii de la Dunărea au fost învinși după o repriză suplimentară de prelungiri de câștigătoarea sezonului regulat din LNH, Steaua București.

Prima parte s-a încheiat 2-1 pentru Dunărea. Steaua a deschis scorul în minutul 8.20. Dunărea a egalat în minutul 9.50, prin Szabolcs Szocs, apoi a trecut în avantaj în minutul 13.56, prin reușita lui Sergei Chernenko ajutat de Dimitri Nimenko și Attila Balnit. Repriza secundă s-a terminat la egalitate 1-1. Dunărea a majorat diferența la 3-1 prin golul marcat de Vitali Donika din pasa lui Sergei Chernenko, iar Steaua a redus din handicap prin intermediul unui gol marcat în superioritate numerică. În partea a treia au marcat doar steliștii, dar din nou în superioritate numerică, astfel că meciul a fost trimis în prelungiri. Din repriza suplimentară de prelungiri, programată pentru cinci minute, s-au jucat 2.19, când cei de la Steaua au marcat și a stabilit scorul final 4-3.

Cu două înfrângeri, 1-4 cu Corona Wolves Brașov și 3-4 cu Steaua Rangers București, Dunărea părăsește ediția 2015 a Cupei cu fruntea sus după evoluții bune cu primnele două clasate din sezonul regulat al LNH.