HOCHEI: Dunărea a pierdut derby-ul cu Steaua

3
Derby-ul primului turneu din faza a doua a Ligii Naționale de Hochei, dintre primele două clasate Dunărea și Steaua, a fost pierdut de gălățeni 3-6. La finalul primei părți scorul a fost egal 1-1, partea secundă s-a încheiat 1-0 pentru Steaua, iar ultima treime s-a încheiat 4-2 tot pentru bucureșteni.
Scorul a fost deschis de steliști în minutul 12, iar Dunărea a egalat două minute mai târziu prin golul lui Vitali Donika din pasa lui Konstantin Ryabenko. În partea a doua singurul gol a fost marcat de gălățeanul de la Steaua, Cătălin Berdilă, din pasa unui alt fost dunărean Ciprian Țapu. Repriza a treia a fost începută mai bine de Steaua care a marcat de patru ori consecutiv. Tabela și meciul au fost închise de două goluri ale gălățenilor marcate de Adrian Irimia ajutat de Anton Cristian PopaCătălin Geru și Dimitry Nimenko din pasa lui Attila Goga.

Primul turneul din cele nouă a fost încheiat de Dunărea cu două victorii 21-1 cu Sportul și 5-1 cu Progym Gheorgheni și o înfrângere 3-6 cu Steaua București.