HOCHEI: Înfrângere pe final pentru România U 20 la Mondialul din Estonia

8

În ultimul  meci de la Campionatul Momndial Divizia a II-a, Grupa A, România U 20 a pierdut jocul cu reprezentativa Coreei de Sud. Echipa pregătită de Marius Trandafir și Răzvan Lupașcu a pierdut pe final 3-6 jocul cu coreenii.

La finalul primei reprize Coreea dde Sud a intrat în avantaj 2-1, după ce România a deschis scorul. Partea secundă a fost câștigată de România 2-0, astfel că la a doua pauză România U 20 conducea cu 3-2. Repriza a treia a fost de coșmar pentru echipa pregătită de Marius Trandafir și Răzvan Lupașcu. Coreeni au egalat la trei în minutul 48, deși se aflau în inferioritate numerică. Apoi, într-un singur minut (58) asiaticii s-au distanțat la două goluri, ambele marcate în superioritate numerică. Ultimul gol al meciului a fost înscris de Coreea de Sud cu zece secunde înainte de final. La fel ca în meciul cu Olanda, atacantul de la Dunărea, Gabriel Siridon, a jucat în linia a IV-a și nu a înregistrat date statistice.

După înfrângerea cu Coreea de Sud, România U 20 tremură serios pentru menținerea în Divizia a II-a, Grupa A. ”Tricolorii” au acumulat patru puncte și au nevoie de o victorie a Lituaniei cu Olanda, ultima clasată cu trei puncte, pentru a nu retrograda în Diviziaa II-a, Grupa B.