HOCHEI: România U 20 a pierdut la penalty-uri jocul cu Lituania

4
În primul meci de la Campionatul Mondial Divizia a II-a, Grupa A, din Estonia, echipa națională sub 20 de ani a României, pregătită de antrenorul seniorilor de la Dunărea, Marius Trandafir (foto) și Răzvan Lupașcu, a pierdut  5-6 (1-1, 2-2, 2-2, 0-0, 0-1) în urma loviturilor de departajare jocul cu Lituania.
La finalul celor 60 de minute regulamentare cele două echipe s-au aflat la egalitate 5-5. Pe parcursul jocului România s-a aflat în mai multe momente la conducere 2-1, 3-1, în repriza a doua, 4-3 și 5-4 în repriza a treia. Cu 22 de secunde înainte de final Lituania a egalat și a trimis jocul în prelungiri. Repriza de prelungiri s-a încheiat 0-0 astfel că s-a trecut la loviturile de departajare unde lituanienii s-au impus cu 3-2.
Atacantul gălățean Gabriel Spiridon, a fost repartizat în linia a III-a și a oferit o pasă decisivă stelistului Mircea Constantin, la golul de 2-1 al României.
Marți, de la ora 21.00, echipa pregătită de Marius Trandafir va juca al doilea meci al turneului cu echipa gazdă Estonia.