BASCHET: Fetele de la Phoenix U au pierdut și la Brașov

8
Foto Dragoș Saca
După înfrângerea de pe terenul liderului, echipa de LNBF a clubului Phoenix U a susținut al doilea joc al săptămânii, la Brașov, cu Olimpia CSU. La fel ca la Sfântu Gheorghe gălățencele au pierdut  63-89 jocul de la Brașov.  După un prim  sfert câștigat de gazde 29-12, Phoenix U s-a impus în al doilea 21-12, iar la pauza mare gazdele au intrat în avantaj 41-33. În partea a doua a jocului gazdele și-au conturat victoria, sfertul trei a fost cedat de Phoenix U  10-21, iar în ultimul brașovencele s-au impus 27-20.
Cea mai bună marcatoare de la Phoenix U a fost Ivory James cu 18 puncte. Celelalte marcatoare au fost: Romina Filip 15 puncte, Gabriela Cursaru 10 puncte, Chelsey Lee 8 puncte, Amber Jones 6 puncte, Adelina Ștefan 4 puncte.
După înfrângerea de la Brașov Phoenix U a coborât pe locul șapte în clasamentul Ligii Naționale Feminine cu 31 de puncte din 19 jocuri. Etapa viitoare, a XXI-a, Phoenix U va juca pe teren propriu cu Universitatea cluj Napoca, sâmbătă, 31 ianuarie.