FUTSAL: United a învins ”lanterna” în primul meci oficial din 2015

4
În etapa a XV-a din prima ligă de futsal, United a trecut pe teren propriu 5-1, de ultima clasată CFF Clujana Cluj-Napoca. După o primă repriză încheiată 1-0 pentru gălățeni, gol marcat de internaționalul moldovean Constantin Burdujel, Clujana a egalat în debutul părții secunde prin Janos Itzer. Egalitatea nu a presistat prea mult timp pe tabela Sălii Polivalente,  pentru că în minutul 8, Viorel Cojoc a marcat pentru 2-1. În finalul jocului și-a intrat în rol Ovidiu Tudose, acesta a stabilit scorul final al jocului prin intermediul unui hattrick clasic, trei goluri consecutive, două marcate în minutul 38 și unul în chair ultimul minut de joc. De remarcat, la scorul 1-1, în repriza a doua, portarul echipei naționale Petrișor Toniță a fost accidentat  la o intrare dură a unui adversar. Locul lui Toniță în poarta gălățeană a fost luat de Bogdan Salichi.
În clasamentul la zi din Liga I, United a urcat pe locul trei cu 31 de puncte din 14 jocuri, 10 victorii, 1 remiză, 3 înfrângeri, golaveraj 64-37. Pentru echipa gălățeană urmează un nou meci pe teren propriu sâmbătă, 31 ianuarie, de la ora 16.00, gălățenii vor juca în sala sporturilor „Dunărea” cu KSE Târgu Secuiesc.