HOCHEI: Din nou înfrângere la limită cu Steaua!

3

În ultimul meci al turneului cinci LNH, organizat la Cârța, hocheiștii de la Dunărea au pierdut din nou  la limită cu liderul neânvins Steaua Rangers București. Gălățenii au cedat derby-ul cu ”militarii” 4-5 (3-1, 0-3, 1-1).

Dunărea a început meciul în forță și în minutul 15.08 conduceau cu 3-0. Sergey Chernenko a deschis scorul în secunda 23 a jocului, Botond Flinta a dublat avantajul în minutul 5.56, când gălățenii erau în inferioritate numerică, iar Szabolcs Szocs din pasa lui Konstantin Ryabenko a dus avantajul la 3-0 în minutul 15.08. repriza s-a încheiat cu o reușită a steliștilor Andriy Butochnov a marcat în minutul 18.08. În repriza a treia gălățenii au fost fără replică, iar Steaua a marcat de trei ori consecutiv prin: Ievgeni Emilianenko, Mircea Constantin și Mihai Georgescu.
În ultima treime Dunărea a egalat la 4 prin golul marcat de Attila Balint din pasa lui Sergey Chernenko, un nou gol marcat de gălățeni în inferioritate numerică. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 7.13 de Steaua prin golul marcat de Mihai Georgescu.
În premieră pentru acest sezon Dunărea a încheiat un turneu din LNH cu o victorie și două înfrângeri. Turneul șase din LNH se va disputa între 30 ianuarie-1 februarie, la Gheorgheni.