HOCHEI: Victoria firească cu Sportul

6

În primul meci al turneului trei din LNH, de la Cârța, hocheiștii de la Dunărea au obținut victoria obișnuită cu cei de la Sportul Studențesc. Echipa pregătită de Marius Trandafir și Teodor Mocanu a învins 19-5 Sportul Studențesc. După o primă repriză încheiată 10-0, partea a doua s-a terminat la egalitate 2-2, iar în repriza a treia Dunărea s-a impus 7-3.

Liderul marcatorilor în jocul cu Sportul a fost slovacul Adrian Palak cu 8 puncte, 6 goluri și 2 pase. Palak este urmat de: Cătălin Geru cu 7 puncte, 1 gol și 6 pase decisive; Szabolcs Szocs 4 puncte, 3 goluri, 1 pasă; Attila Balint 4 puncte, 2 goluri, 2 pase;  Attila Goga 4 puncte, 1 gol, 3 pase;  Levente Lorincz 3 puncte, 1 gol și 2 pase; Sergey Chernenko 3 puncte, 2 goluri, 1 pasă; Dimitry Nimenko 3 puncte, 1 gol. 2 pase; Anton Popa 3 puncte, 3 pase de gol; Botond Flinta 2 puncte, 2 pase; Konstantin Ryabenko 2 puncte, 2 goluri.
Sâmbătă, de la ora 19.30, Dunărea va juca al doilea meci din turneul de la Cârța cu echipa de pe locul trei Progym Gheorgheni.