HOCHEI: Victorie 5-1 cu Progym

11

După victoria de încălzire de ieri cu Sportul Studențesc, hocheiștii de la Dunărea au obținut a doua victorie în turneul organizat de clubul gălățean la Miercurea Ciuc, la Patinoarul ”Vakar Lajos”. Gălățenii au trecut cu 5-1 de Progym Gheorgheni, echipă care ieri în primul meci al turneului a smuls un punct liderului Steaua București.

La prima pauză a jocului de azi cu Progym, Dunărea conducea cu 1-0, prin golul marcat, în inferioritate numerică, de Konstantin Ryabenko ajutat de Dimitry Nimenko și Sergey Chernenko. În minutul 30 al jocului, Progym a egalat tot printr-un ucrainian Vitali Kirichenko, din pasa fostului fundaș dunărean Istavn Sprencz. Partea secundă s-a încheiat 2-1 pentru Dunărea, după golul marcat de Levente Lorincz, din pasa lui Szabolcs Szocs. Repriza a treia a fost cea ami dezechilibrată, Dunărea s-a impus cu 3-0. Golurile au fost marcate de trei din cei patru jucători ucrainieni înscriși pe foaia de jos, in jocuo de azi cu progym a lipsit Vitali Donika. Fundașul Konstantin Ryabenko a reușit dubla, prima din acest sezon, din pasa lui Szabolcs Szocs. Apoi au mai marcat Dimitry Nimenko, din pasa lui Roman Shcherbatiuk și Sergey Chernenko și Sergey Chernenko dinn pasa lui Dimitry Nimenko
Duminică, de la ora 15.30, Dunărea va juca ultimul meci din turneu cu liderul Steaua București.