VOLEI: Derby pentru Europa pierdut în prelungiri de Arcada

21
Primul cuplaj al anului de la  ”Polivalentă” a început cu derby-ul pentru Europa din Divizia A1 masculină dintre Arcada și CSM Agronomia București. Derby-ul a fost pierdut de gălățeni la mare luptă, 2-3, după ce s-a disputat un set suplimentar.
Bucureștenii au câștigat setul de debut al meciului 25-21. După un început bun al gălățenilor, 4-2, 6-4, la primul timp tehnic de odihnă Arcada a intrat cu avantaj la limită 8-7. După câteva puncte în care au mers cap la cap în finalul setului s-au impus cei de la CSM București, după câteva decizii contorversate și contestate ale arbitrilor. Evoluția scorului: 8-5, 10-10, 13-13, 13-16, 15-17, 19-19, 21-20, 21-25.
Setul secund a fost început mai bine de bucureșteni dar în final a fost câștigat de Arcada 25-20. La primul timp tehnic de odihnă cele două echipe erau despărțite de un singur punct, 8-7 CSM, asta și pe fondul a trei servicii consecutive direct afară ale gălățenilor. Apoi, Arcada a revenit și s-a instalat la cârma jocului până în final. Evoluția scorului: 0-3, 3-3, 6-6, 7-8, 13-9, 15-12, 16-14, 18-16, 20-17, 24-18, 25-20.
Al treilea set a începtut sub semnul echilibrului, însă după primul timp tehnic de odihnă Arcada s-a desprins, iar în final s-a impus 25-18. Evoluția scorului: 2-2, 3-3, 5-5, 7-7, 8-7, 11-9, 13-11,15-13, 18-14, 20-15, 23-16, 25-18.
Setul patru a fost incendiar. CSM București s-a impus la conducere în startul setului, Arcada a revenit grație unui servicu as al lui Ziga Zupanc la 9-9. Cei de la CSM au preluat din nou inițiativa, Arcada a revenit în joc asta și pe fondul schimbărilor operate de principalul Marian Apostu. La 24-25 căpitanul Cristian Bartha a trimis meciul în prelungiri după ce a plasat o mingie în terenul advers. Apoi în prelungirile setului, la 29-28, Arcada a avut șansa să închidă meciul  dar nu au putut fructifica avantajul. A urmat un serviciu direct afară al lui Radovici și un atac direct afară al lui Pașcan și CSM s-a impus 30-32 și a trimis meciul în prelungiri. Evoluția scorului: 0-2, 1-3, 3-7, 4-8, 8-9, 9-13, 13-15, 14-16, 15-19, 20-20, 22-23, 24-24, 26-26, 29-28, 29-30, 30-30, 30-32.
Tie-break-ul a fost început mai greu de gălățeni, Bartha a trimis un servicu la limită direct afară, apoi Radovic este înger și demon. Prima dată a trimis un serviciu as, apoi trimite, din același procedeu, în fileu. La 8-11 Marian Apostu schimă coordonatorul pricnipal, Bartha, cu cel de rezervă, Martin. La prima acțiune la fileu, probabil emoționat de miza meciului, Martin greșește impardonabil, iar cei de la CSM s-au desprins la 8-12, avans consistent pentru a câștiga setul și meciul.
Arcada: Bartha-Zupanc, Dumitrache, Cosic, Cristudor, Ghimeș și Pârvu-jucători libero. Au mai jucat: Pașcan, Martin, Radovic. Antrenori: Marian Apostu și Neculai Harabagiu.
Pentru Arcada urmează un nou joc pe teren propriu cu cei de la Volei Municipal Zalău, sâmbătă, 24 ianuarie.