BASCHET: Înfrângere în fața vicecampioanelor pentru Phoenix U

6

Al doilea joc consecutiv de pe teren propriu, din seria celor patru din finalul sezonului regulat, a fost pierdut de Phoenix U 58-91, cu vicecampioanele de la ICIM Arad. Phoenix U a început mai bine jocul și s-a aflat la conducere în primele minute minute al meciului, însă până la finalul primului sfert vicecampioanele au reveni și s-au impus 20-13. Și celelalte trei sferturi au fost adjudecate de echipa din Arad, 24-13, 25-16, 22-16.
Cea ami bună marcatoare a jocului a fost Chelsey Lee, Phoenix U, cu 25 de puncte. Pentru Phoenix U au mai marcat: Gabriela Cursaru 15 puncte, Amber Jones 5 puncte, Beatrice Alaiba 5 puncte, Denisa Fota 3 puncte,  Andra Ionescu 2 puncte, Romina Filip 2 puncte, Andreea Crețu un punct.
Înfrângerea cu ICIM Arad este a XI-a pentru Phoenix U în acest seozn. În clasamentul LNBF, Phoenix U este pe locul opt, ultimul care asigură prezența în play-off, cu 47 de puncte din 24 de jocuri. Până la finalul sezonului regulat Phoenix U va mia juca două meciuri, ambele pe teren propriu, primul sâmbătă, 21 februarie, cu Baschet teleorman alexandria iar al doilea 28 februarie, cu CSM Oradea. Indiferent de rezultatele din cele două jocuri Phoenix U va juca în play-off.