BASCHET: Phoenix U a învins în ultima secundă BT Alexandria

1

În penultima etapă din sezonul regulat al Ligii Naționale Feminine, Phoenix U a învins dramatic, în ultima secundă, Baschet Teleorman Alexandria. Echipa gălățeană s-a impus 78-76 și a pus capăt seriei de trei înfrângeri consecutive. Primul sfert s-a terminat la egalitate 18-18, sfertul secund a fost adjudecat de Phoenix U 21-18, sfertul trei a fost adjudecat de echipa oaspete 25-17 iar în ultimul parțial Phoenix U s-a impus 22-15. Victoria gălățencelor a fost adusă de Chelsey Lee. La scorul 76-76, americanca a marcat coșul victoriei pentru Phoenix U în ultima secundă de joc.
Cea mai bună marcatoare de la Phoenix U a fost Chelsey Lee cu 16 puncte. Celelalte marcatoare de la Phoenix U au fost: Amber Jones 15 puncte, Ivory James 14 puncte, Andra Ionescu 10 puncte, Gabriela Cursaru opt puncte, Beatrice Alaiba șapte puncte, Adelina Ștefan patru puncte, Andreea Crețu și Romina Filip câte două.
Victoria cu BT Alexandria a fost a XIV-a, în acest sezon pentru Phoenix U. În clasament  Phoenix U este pe locul șapte cu 39 de puncte. În ultima etapă din sezonul regulat Phoenxi U va juca cu sâmbătă, 28 februarie, cu Universitatea CSM Oradea.