FOTBAL: Apetit ofensiv pentru United cu Reșița

17

Prima echipă a clubului United a obținut, în etapa a XVII din prima ligă de futsal, a XII-a victorie. Gălățenii au jucat pe teren propriu cu Muncitorul Reșița, echipă redutabilă aflată la sezonul de debut în futsalul din România și s-au impus 10-5, la pauză 3-2.
Chiar dacă reșițenii au început mai bine meciul, au deschis scorul și au condus 2-1, fotbaliștii gălățeni au revenit și s-au instalat la conducere până la pauză 3-2. În partea secundă oaspeții nu au mai putut ține ritmul cu United care a mai marcat de șapte ori.
Cele zece goluri, cele mai multe marcate acasă în acest sezon de gălățeni, au fost înscrise de Constantin Burdujel trei, Viorel Cojoc două, Ivan Jovanovic două, Cătălin Ivan două, Andrei Crăciun.
Victoria cu Muncitorul Reșița menține United în plutonul fruntaș din Liga I. Gălățenii sunt pe locul trei 37 de puncte din 17 jocuri, 12 victorii, o remiză, patru înfrângeri, golaveraj 84-47. Pentru echipa pregătită de David Asandei urmează o etapă de pauză. Următorul joc este programat în etapa a XX-a, tot pe teren propriu cu penultima clasată Progresul Focșani.