FUTSAL: United a ținut campioana în șah o repriză

4
Cea mai bine clasată dintre echipele gălățene, United, continuă seria evoluțiilor bune în deplasare și în partea a doua a sezonului. În etapa a XVII-a din sezonul regulat, gălățenii au jucat pe terenul campioanei en-titre, Autobergamo Deva. Jocul a fost pierdut de United 3-5, după ce la pauză cele două echipe s-au aflat la egalitate 2-2.
Prima dată au marcat hunedorenii, United a revenit și a egalat prin Cătălin Ivan. Gazdele au trecut din nou în avantaj iar cu cinci minute înainte de pauză Viorel Cojoc a stabilit scorul primei părți, 2-2. După pauiză gazdele au marcat de două ori, Ovidiu Tudose a readus echipa gălățeană în joc iar scorul final a fost stabilit de o nouă reușită a gazdelor.
Cel puțin până după disputarea meciului dintre Spicom Sfântu Gheorghe și City us Târgu Mureș, United se manține pe locul trei, cu 34 de puncte, 11 victorii, o remiză, patru înfrângeri, golaveraj 74-42. următorul joc, în Liga I, pentru United este programat pe teren propriu cu Muncitorul Reșița, 22 februarie. Până atunci United va juca în turul secund al Cupei cu echipa secundă a clubului, United 2, joi, 12 februarie, de la ora 14.30.
Despre jocul cu Autobergamo Deva, antrenorul David Asandei a  spus: ”A fost un super joc, am ratat iar prea mult”.