HOCHEI: Debut în forță pentru gladiatori la Brașov

4

Echipa sub 16 ani a clubului Dunărea a debutat perfect în turneul cinci din CN U 16, ce se dispută în aceste zile la Brașov. ”Gladiatorii” lui Cristi Munteanu au învins 6-3 (0-0, 2-1, 4-2) echipa similară a Clubului Sportiv Școlar Gheorgheni.

După o primă repriză încheiată la egalitate 0-0, Dunărea a început mai bine partea a doua și a marcat primele două goluri ale meciului prin Adrian Alexandru Lefterache, din pasa lui Dragoș Alexandru Petrică, și Andrei Filip. Repriza s-a încheiat 2-1 pentru gălățeni, după ce echipa din harghiya a redus din diferență cu un gol marcat cu trei secunde înainte de finalul treimii. La fel ca în repriza a doua, Dunărea a început bine și ultima treime și a marcat de trei ori consecutiv  prin Vlad Ștefan Crețu din pasa lui Andrei Filip, Andrei Filip și Dragoș Alexandru Petrică, din pasa lui Andrei Bulendră. În replică harghitenii au marcat de două ori, s-au apropiat la două lungini, dar Andrei Bulendră, din pasa lui Adrian Alexandru Lefterache, a închis tabela și meciul.
Joi, de la ora 15.00, Dunărea Gladiators va juca cu Corona Brașov, gazdele turneului.