HOCHEI: Dunărea a încheiat turneul de la Cârța cu o înfrângere

3

Fără jucătorii din linia ucraniană, hocheiștii de la Dunărea au pierdut ultimul meci din turneul șase LNH, ce s-a disputat în acest final de săptămână în comuna harghiteană Cârța. Gălățenii au cedat 2-7 (0-3, 0-2, 2-2) în fața liderului neânvins din LNH, Steaua Rangers București.

După două reprize încheiate cu victoria steliștilor 3-0 și 2-0, în ultima parte a jocului cele două echipe au remziat 2-2. Cele două goluri ale gălățenilor au fost marcate de Adrian Palak din pasa lui Szabolcs Szocs, în minutul 56.42, la scorul 6-0 pentru Steaua, gol marcat de gălățeni în inferioritate numerică și Levente Lorincz din pasa lui Adrian Palak și Szabolcs Szocs, cu șase secunde înainte de finalul jocului.
La fel ca în majoritatea jocurilor din acest sezon gălățenii au încasat mai multe goluri în inferioritate numerică, în urma unor eliminări, în jocul cu Steaua trei din cele șapte goluri, câte unul în fiecare repriză, au fost încasate în inferioritate numerică.
Pentru cele patru echipe din LNH urmează o pauză în care va juca echipa națională la turneul Euro Ice Hockey Chalange. Următorul turneu în LNH este programat între 13 și 15 februarie, tot în comuna harghiteană Cârța.