HOCHEI: Dunărea a încheiat turneul de la Gheorgheni cu o înfrângere

2

După victoria de ieri din derby-ul cu Progym Gheorgheni, hocheiștii de la Dunăreau nu au avut prea mult timp de refacere și au jucat un alt derby, cu liderul LNH Steaua București. Jocul cu bucureștenii, ultimul din cadrul turneului de la Gheorgheni, a fost pierdut de Dunărea 2-5 (1-4, 1-0, 0-1).

După un început slab de partidă, în minutul 17 Steaua conducea cu un neverosimil 4-0!, Dunărea a redus din handicap până la prima pauză prin golul marcat de Vitali Donika, din pasa lui Roman Shcherbatiuk. Repriza a doua a fost câștigată de Dunărea 1-0, prin golul marcat de același Vitali Donika, din pasa lui Sergey Chernenko și Tamas Biro. În repriza a treia au marcat doar steliștii, când Dunărea era în inferioritate numerică. De altfel, două din cele cinci goluri ale steliștilor au fost marcate pe fondul eliminărilor din tabăra gălățenilor.