HOCHEI: Dunărea a trecut de Progym, la Gheorgheni, după loviturile de departajare

4

Pentru prima oară în acest sezon, un joc al dunărenilor s-a încheiat după executare loviturilor de departajare. Primul derby al gălățenilor de la Gheorgheni, cu gazdele de la Progym, a fost câștigat de Dunărea 4-3 (1-0, 1-0, 1-3, 0-0, 1-0), după ce s-au executat loviturile de departajare.
După primele două reprize echipa pregătită de Marius Trandafir și Teodor Mocanu conducea cu 2-0, prin golurile marcate de Vitali Donika din pasa lui Sergey Chernenko și Attila Goga ajutat de colegii de linie Tamas Biro și Attila Balint. În minutul cinci al reprizei a treia gazdele, înpinse de la spate de cei 2000 de spectatori prezenți la meci, au redus din handicap prin reușita lui Adam Vylicil. Peste cinci minute Dunărea reface diferența prin golul marcat de ucrainianul Vitali Donika asitat de Tamas Biro și Sergey Chernenko. În minutul 12 harghitenii au fructificat o superioritate numerică și s-au apropiat din nou la un singur gol, prin reușita aceluiași Adam Vylicil, fost jucător la Dunărea. Cu două minute înainte de final meciul a fost trimis în prelungiri de una dintre recentele transferuri ale harghitenilor Vaclav Novack. Repriza suplimentară de prelungiri s-a încheiat fără goluri astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Toate cele trei penalty-uri ale gălățenilor au fost transformate de gălățeni după cum urmează: Sergey Chernenko, Vitali Donika și Tamas Biro, în schimb pentru gazde a marcat doar Michal Satek.
Duminică, de la ora 14.00, gălățenii vor juca al doilea derby al turneului cu liderul LNH, Steaua Rangers București.