HOCHEI: Onodi si Hangan primul meci fara gol primit din faza a doua LNH

4
Otto Onodi
În primul meci al turneului șase din LNH, turenu disputat înaintea acțiunii echipei naționale din Polonia, hocheiștii de la Dunărea au bifat al doilea meci al sezonului fără gol primit. Doi dintre cei patru portari ai echipei pregătite de Marius Trandafir și Teodor Mocanu, ”au închis poarta” în victoria 12-0 (1-0, 8-0, 3-0) în fața celor de la Sportul Studențesc. În primele două reprize, tabela a fost păstrată imaculată, în dreptul gălățenilor de Otto Onodi, iar în ultima treime misiunea a fost preluată de Lucian Hangan.
Meciul fără gol primit este al doilea pentru Dunărea în acest sezon, după ce în debutul sezonului, în al doilea joc din Cupa României 2014, competiție disputată la Galați, Dunărea a învins Progym Gheorgheni cu 16-0.
Lucian Hangan
Altfel, în clasamentul portarilor din faza a doua a LNH, cea ami bună medie a golurilor primite o are Radu Viorel cu 2.73 goluri pe meci și un total de 307 minute jucate. Otto Onodi este al doilea cu 4.07 și un total de 634:28 minute jucate, iar media golurilor încasate de Lucian Hangan este 7.61 și 102:31 minute jucate.