VOLEI: Arcada a învins după prelungiri Steaua

3
Chiar dacă au jucat pe terenul ultimei clasate din Divizia A1, CSA Steaua București, voleibaliștii de la Arcada au avut nevoie să dispute și setul cinci pentru a câștiga jocul cu lanterna roșie din prima ligă de volei. Gălățeni s-au impus cu 3-2 la București în fața celor de la Steaua o echipe în revenire de formă.
Primul set a fost câștigat de gălățeni 25-20, în setul doi CSA Steaua a revenit și s-a impus la mare luptă 25-23. După setul trei Arcada a revenit la conducere prin victoria 25-13 din parțial iar meciul a fost trimis în prelungiri după ce gazdele au câștigat setul patru 25-23. Ultimul set, cel decisiv, a fost câștigat de gălățeni 15-12.
Victoria cu CSA Steaua a a fost a noua pentru Arcada în acest sezon la Diviziei A1, pentru dintre ele fiind de două puncte, după disputarea setului cinci. În clasament, în urma victoriei cu CSA Steaua, Arcada a urcat un loc, până pe cinci, cu 28 de puncte din 18 jocuri, 9 victorii (5 de trei puncte, 4 de două puncte) 9 înfrângeri (5 cu punct câștigat și patru fără punct).
Pentru Arcada urmează două meciuri cu echipele din zona 1-4, miercuri, 25 februarie, de la ora 17.00, gălățenii vor juca în Polivalentă cu SCM Craiova, locul patru, iar sâmbătă, 28 februarie, vor juca în Capitală pe trenul celor de la CS Dinamo București, locul trei.